Angela Chen: Ace







The entry is available in English. Please scroll down to read it. đź’•

Egy informatív kötetet vesz ezzel a könyvvel a kezébe az az olvasó, aki szeretné egy kicsit közelebbről körbe járni az aszexualitás témakörét. Nekem a témába vágó olvasmányaim eddig mindig fikciós történetek voltak. Nem igazán tudtam, mire számíthatok ettől az egyfajta esszé/interjúkötettől. Nos az biztos, hogy több szempontból, úgy is mondhatnám, több ember szemüvegén át látva jártuk körül a témát. Sok olyan aspektust is behozott a könyv, amire eleve nem is gondoltam volna.

Leginkább az döbbentett meg, milyen kicsi is valójában ez a peremre szorult közösség, legyen saját magán belül is akármennyire sokszínű. Nagyon nem találnak az emberek egymáshoz kapcsolódási pontokat, így torzul, görbül jó ideig a magukról alkotott kép. Sok tényezőnek köszönhetően. És bizony meglepő, hogy még a csoport is hajlamos előítéletektől hajtva maguk közül kirekeszteni másokat. Természetesen leginkább a társadalomtól elvárt, normálisnak titulált identitástól és orientációtól való eltérés van a középpontban. Ezzel kapcsolatban pedig nagyon jó dolgokat ír a könyv. Például, hogy teljesen oké, ha minden indoklás nélkül, egyszerűen nemet mondunk egy helyzetre, akár folyamatosan, ahol kényelmetlenül érezzük magunkat. Milyen lehet az, mikor aszexuálisként egy alloszexuális emberrel osztjuk meg az életünket? Milyen egyezségeket eredményezhet ez? És mindenek előtt tisztába tesszük azt is, mi az az aszexualitás, és mi a különbség aközött, hogy valakihez nem vonzódunk szexuálisan, és nincs szexre igényünk egyáltalán. Szóval tényleg számtalan nézőpontból körbejárjuk a témát, érintetteket megszólaltatva. Valami nekem mégis hiányzott.

Mivel valóban azt vesszük számításba, hogy a társadalom szerint hogy kellene élni vs. az aszexuális embereknek hogy kényelmes élni pl. egy kapcsolatban, vagy családban. Így viszont valahogy azt éreztem, nem nekem szól ez a könyv. És nem a témája miatt, nem azért, akikről szól. Sokkal inkább azért, akiknek. Úgy éreztem, a leírtak túlságosan az amerikai társadalmi normákra szorítkoznak. Ami persze érthető, hiszen a szerző amerikába bevándorló családban született. Emiatt azonban mégsem tudtam a magam társadalmába bekalibrálni a leírtakat. Sok helyen az olvasottak több kérdést hagytak maguk után, mint amennyit megválaszoltak.

MindentĹ‘l fĂĽggetlenĂĽl azonban jĂł, hogy van ez a könyv. Mert rĂ©mesen kevĂ©s irodalom foglalkozik az aszexualitással. Pedig szĂĽksĂ©g lenne a reprezentáciĂłra. Ha valakit Ă©rdekel a tĂ©ma, Ă©s egy kicsit magához közelebbinek Ă©rzi az amerikai társadalmi berendezkedĂ©st, annak Ă©rdekes olvasmány lehet ez a könyv. 

Értékelés
5/4 - Nekem nem mindig volt teljesen Ă©rthetĹ‘, amit a könyv közölni kĂ­vánt, de örĂĽlök, hogy volt lehetĹ‘sĂ©gem az olvasására. 
If you pick up this book, I presume you wish to know a bit more about asexuality. In this case you are at the very best palce, because this book is a very informative one. As for me, my reading material in the subject only contained fictional works so far. I didn't really know what I should expect from a book like this. Which is a nonfiction. Well, as much as I am concerned we went through a very wide range of aspects. This book represented many of them that I couldn't even think of before. 

I was truly surprised how small this community truly is. Many people can't or hardly can find connection to other people. And without other people's support they just can't really figure out their own identity. And what surprised me even more that this group judges people just as hard as other people judge them. I couldn't really put my head around this. Of course the book is mostly about the difference between how we work and how society thinks we should work. And the book mentions some very important facts about this difference. E.g. that we have the right to say no to a situation we are not okay with. Constantly if we need to. How does it feel when an asexual person share their life with an allosexual person? What kind of agreements should they make? And of course the book talks about what asexuality is. What's the difference between not feeling sexual attraction and don't feel the need to have sex at all. So yes. There are many considerable aspects here, which we touch in this book. And yet for me something was missing.

Since we list the differences between how we live and how society thinks we should live, in a relationship or in a family, I felt like this book is not really for me. Not because it's about asexuality, but because of the represented society. It shifted a bit too much to American society which is understandable, given who the author is, but I still could not fully pull it on my own society. This book left me with question marks many times during our journey. 

Needless to say I was happy I could read it. Because we are truly lacking of representation and we need books like this. If you are interested in this topic and you are a bit more familiar with American society than me, you really should pick up this book. 

Grades
5/4 - I couldn't really understand everything this book wanted to tell to me, but I'm really happy, I had a chance to read it. 

Megjegyzések